IT-chef | IT-konsult | Utvecklare
Vi utvecklar er IT
Vill du veta mer?

Tjänster

I över 10 år har vi hjälpt kunder att utveckla sina interna och externa system. Vi är inriktade på Microsoft .Net, C# och MS SQL.

IT-konsult

Vi kan vara ett tillskott till er egen IT-avdelning. Vi jobbar med uppdrag direkt hos kund och även som underkonsulter till utvecklingsföretag.

Systemutveckling

Vi har bredden och djupet. Från gränssnitt till databas och projektledning till programmering. Med Microsoftteknik i grunden hanterar vi alla typer av enheter - mobiltelefoner, surfplattor och datorer.

IT-chef/CIO

Vi hjälper er att utveckla IT-strategi, är en strategisk partner som finns med när verksamheten behöver teknisk kompetens och ansvar för upphandlingar och ramavtal.

Partner med Microsoft

Vi är Office 365 partner med Microsoft och kan hjälpa er hitta rätt med licenser, migrering och utbildning.

Portfolio

Vi vill erbjuda det bästa inom produktutveckling. Här är några exempel på uppdrag.

Semantix

IT-konsult & utveckling

Fastum

IT-chef & utveckling

Wikners förlag

Utveckling & drift

Agrippa

Utveckling & underkonsult

Quiculum

Utveckling & drift

IKOS CMS

Projektledning & utveckling

Om oss

Några händelser i vår historia.

  • 2003-2005

    Hur det en gång började

    I början av 2000-talet lades de första byggstenarna i vad som sedan blev Lundin Sveijer Utvärderingar AB. Bolaget skapades kring en produkt, UTV. Det skulle komma många fler.

  • Juni 2006

    Två spår

    Företaget breddar sin verksamhet, både med konsulttjänster och mer webbutveckling. Vi bygger lösningar både i EpiServer och med ett egentillverkat CMS - IKOS.

  • September 2012

    Fler system och medarbetare

    2012 startades dotterbolaget Quiculum som under hösten 2013 lanserade ett revulotionerande skolsystem med samma namn. Under denna period tredubblades personalstyrkan på företaget.

  • Augusti 2015

    Tydligare tjänster

    Från och med nu så samlar vi all kompetens under nytt namn för att tydligare visa vad vi kan och gör.

  • Vi du bli en
    del av vår
    framtid?

Våra medarbetare

Cogit har kunnig och kundorienterad personal.

Daniel Lundin

VD

d.lundin@cogit.se

Göran Brohede

Systemutvecklare | IT-konsult

g.brohede@cogit.se

Christofer Blomstedt

Systemutvecklare | IT-konsult

c.blomstedt@cogit.se

Alex Eriksson

Systemutvecklare | IT-konsult

a.eriksson@cogit.se

Lina Gaggi

Systemutvecklare | IT-konsult

l.gaggi@cogit.se

Fredrik Edenqvist

Systemutvecklare | IT-konsult

f.edenqvist@cogit.se

Viktor Ekman

Systemutvecklare | IT-konsult

v.ekman@cogit.se

Rickard Ekman

Systemutvecklare | IT-konsult

r.ekman@cogit.se

Patrick Lewinson

Systemutvecklare | IT-konsult

p.lewinson@cogit.se

Vi vill erbjuda det bästa inom produktutveckling. En förutsättning för att kunna göra det är att vi har både kunnig och kundorienterad personal.

Kontakta oss

Här finns kontaktuppgifter till oss.

Besök

Boka ett möte med oss så berättar vi mer om
vad vi kan göra för att utveckla er IT.

Beställ

Har du en idé eller ett behov,
ring oss så får du en offert.

Support

Vi har systemövervakning 24/7,
anpassad och vanlig användarsupport.